Košická spoločnosť IT-Systems Slovakia začala kampaň, kedy si identifikovala rad adresátov v Českej republike, ktorých oslovila. Potrebujú získať rad nových pracovníkov na voľné pozície u nich vo firme. Respondentov bola zhruba tisícka a to z Prahy a Brna, ktorí sa narodili na Slovensku, ale odišli za lepšími pracovnými príležitosťami inam. Kuriérom im prišiel balík, kde na nich čakali halušky na obed ako pozornosť a odkaz na ich webovú stránku s prísľubom pozície z radom benefitov.
Väčšine firiem po celej Európe chýbajú kvalifikovaní ajťáci, najlepšie sa skúsenosťami.
Košická firma ponúka podmienky porovnateľné s pražskými spoločnosťami. Lákajú na možnosť vrátiť sa domov. Chcú im ukázať, ako veľmi sa zmenili podmienky slovenského pracovného trhu, ktorý má čo ponúknuť práve im.
Asi 15 percent „českých ajťákov“ sú Slováci
Ale poďme sa baviť viac v globále. Podobná situácia panuje po celej Európe. Slovenské mzdy aj životné náklady postupne rastú, takže sa mladým ľuďom už ani príliš neoplatí odchádzať za prácou do Česka. Podľa štúdie personálnej spoločnosti CPL si v tohtoročnom prvom štvrťroku zarobil programátor v jazyku Java v Prahe mesačne zvyčajne medzi 60 až 70 tisícami korún, v Bratislave to bolo v prepočte 40 až 60 tisíc a v Brne od 35 do 45 tisíc.
Slovenské firmy momentálne zháňajú okolo desiatich tisíc IT pracovníkov. Obracajú sa preto logicky na krajanov, ktorí odišli z krajiny a snažia sa im ponúknuť porovnateľné ak nie lepšie podmienky. Celkových 120 tisíc IT pracovníkov v Česku tvoria Slováci podľa odhadov asi 15 percent. U našich susedov ale majú obdobný problém ako my, takže po odchode kvalifikovaných síl by to mohlo brzdiť ich ekonomiku.
Budeme preto zaujímavé sledovať, či sa chytia na udičku alebo zostanú.
Na návrate sa začal podieľať dokonca aj slovenský štát – konkrétne ministerstvo školstva. Vypísali štipendiá práve pre navrátilcov. Absolventi vysokých škôl dostanú motivačný príspevok až desať tisíc eur a experti s praxou minimálne desať rokov až päťdesiat tisíc eur.
Doteraz prebehli tri výzvy a vďaka nim boli zamestnaní štyria ľudia. Výsledky sú preto skôr symbolické.
Väčšinou je totiž aj Česká republika pre slovenských odborníkov iba prestupnou stanicou a ďalej sa chcú dostať napríklad do USA alebo bližšie Berlín či Viedeň.
Rad z nich tu už má aj svoje zázemie a nechce sa im znovu sťahovať a začínať znovu od začiatku. Nezostáva, než aby si firmy vychovávali svojich odborníkov sami a dokázali im aj ponúknuť všetko, čo očakávajú. V budúcnosti sa im to rozhodne oplatí.