Za uplynulý rok sa na Slovensku vyskytlo 14013 nehôd čo je viac ako bolo v roku 2016. Vtedy bola nehodovosť vyčíslená počtom 13 522. Najviac kritická situácia bola v Žilinskom kraji s počtom 2164 prípadov, nasledoval Bratislavský kraj s počtom 2131. Nárast nehodovosti oproti predošlému roku je o 491 prípadov. Tragicky zahynulo pri autonehodách 25 ľudí a alkohol zapríčinil 1585 prípadov zrážky.
Na vyhnutie sa zapríčinenia zrážky je preto potrebné aby ste dodržiavali pravidlá cestnej premávky. Samozrejmosťou je aby boli všetci členovia posádky pripútaní bezpečnostným pásom, pretože sa často stáva že zadní pasažieri nie sú pripútaní. Často krát zachránili práve pásy mnoho životov.
Ďalej je potrebné aby ste sa prispôsobili terénu a povrchu vozovky. Nejazdite rýchlo ak je vozovka mokrá, ľahko sa dostanete do šmyku kedy prestanete ovládať vozidlo. To potom veľa krát vletí do protismeru a nešťastie je na svete. V lepšom prípade len vybočíte z vozovky na okraj cesty. Preto sa odporúča vodičom absolvovať školu šmyku kde si máte možnosť vyskúšať rôzne napäté situácie, naučia vás ako reagovať a čo robiť s autom v týchto prípadoch.
Popri tom sú veľmi dôležité i gumy ktoré máte obuté. Nie je dobré šetriť na gumách pretože sa vám to môže vypomstiť. Kvalitné gumy udržia voz na vozovke i počas dažďa a auto vám nebude tak šmýkať. Mnoho šoférov si neuvedomuje že keď kúpia ojazdené pneumatiky, riskujú tým kvalitu a bezpečnosť jazdy. Dbajte nato, aby bol dezén v poriadku a uvidíte, auto vám bude inak držať na ceste.
Častou príčinou kolízii sú i telefóny za volantom. Odpustite si sociálne siete a iné zábavy v telefóne za volantom. Okrem toho i telefonovanie a smskovanie sú nástroje, ktoré ľahko odpútajú vašu pozornosť a potom robíte chyby z nepozornosti ktoré môžu zle skončiť.
Snažte sa byť disciplinovaným vodičom a dodržiavať všetky predpisy, nielen že sa vyhnete pokutám a zvýšite bezpečnosť na cestách ale znížite i riziko zrážky.