Každý o dôležitosti pitného režimu vie, ale kto ho skutočne aj dodržiava? Pitný režim však netreba podceňovať. Nedostatok vody v tele, skôr či neskôr prinesie svoje následky. Netreba preto zabúdať, piť bez ohľadu na zdravotný stav či aktuálnu činnosť. Niekedy si ani neuvedomujeme, akú službu poskytujeme nášmu telu, keď prijímame dostatok tekutín. Viete koľko vody tvorí ľudské telo ? Sú to až dve tretiny.
Nie je teda pochyb o tom, prečo je voda pre náš organizmus tak dôležitá. V podstate všetky procesy v našom tele, sú závislé na vode. Napríklad prostredníctvom vody, sa do buniek dostanú živiny a zároveň odplavia toxické látky z nášho tela. Voda je teda nevyhnutná k tomu, aby sme boli zdraví. A netreba zabúdať, že v zdravom tele, zdravý duch.
Čo tvorí pitný režim? Základom je voda. Do pitného režimu sa nepočítajú nápoje, ktoré obsahujú cukor, sladidlá alebo konzervačné látky. Čiastočne si môžeme tekutiny nahradiť čajmi a polievkami. Naopak alkohol, mlieko a sladené nápoje do pitného režimu nespadajú vôbec.Najlepším nápojom teda je čistá, pramenitá voda s adekvátnym obsahom minerálnych látok.
Kedy by sme mali piť vodu ? Otázka by skôr mala znieť, kedy je už neskoro piť. Väčšina si asi myslí, že piť treba vtedy, keď pocítime smäd. Pozor! Pocit smädu je už varovným signálom, že nemáme dostatok vody v tele. V tomto prípade netreba zabúdať na pravidelnosť a menšie dávky. Je lepšie sa napiť trocha vody každú hodinu, ako vypiť veľké množstvo vody raz za deň.
Koľko by sme mali vypiť vody? Optimálne je vypiť každý deň približne dva litre vody. Závisí to však aj na váhe akú máme. Ak je naša váha vyššia , tak by aj príjem tekutín mal byť vyšší, než je optimum. Tiež záleží na ročnom období. V letných mesiacoch by sme mali vypiť približne tri litre vody.
Na dôležitosť pitného režimu, by sme nemali zabúdať. Mlyny v našom tele melú pomaly, ale isto a raz nám to naše telo môže vrátiť.