Modrotlač je remeslo. Zdobia sa ňou špecifickým farbením látky ako je plátno a bavlna. Je pre ňu charakteristická modro – biela kombinácia farieb. Je to tým, že na farbenie sa používa indigo (extrakt z rastlinky indigofera tinctoria). Na to, aby vznikol na látke vzor, sa musí v prvom rade biele plátno (bavlna) potlačiť vzorom. Slúži na to drevená alebo kovová pečiatka, na ktorej je vyrytý vzor. Na pečiatku sa nanesie krycia pasta (tzv.pap) a postupne sa prikladá (pečiatkuje) na celú látku. Po uschnutí papu sa látka namočí na niekoľko minút do studenej zmesi indiga, skalice a vápna. Tým sa stane, že látka sa zafarbí všade okrem miest, kde je krycia „pečiatkovacia“ zmes.
Aby pap nezostal na látke, nakoniec sa tkanina ešte ponorí do slabého roztoku kyseliny sírovej . Výsledkom je biely vzor na modrom podklade.
Modrotlač bola v roku 2018 zapísaná do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Nie iba za Slovensko, ale spolu s Českou republikou, Maďarskom, Nemeckom a Rakúskom. Len pre zaujímavosť, do tohto zoznamu bolo zapísaných 5 slovenských dedičstiev: Fujara, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Horehronský viachlasný spev a Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách.
Jej história sa začala písať v druhej polovici 17. storočia prvou dielňou v Amsterdame. Na Slovensku sa dochovala prvá zmienka o dielni v Šaštíne z 18. storočia.
Po Šaštíne sa dielne rýchlo rozrástli po celom Slovensku, najmä v šarišskom, spišskom a oravskom regióne. V druhej polovici 18. storočia bola už súčasťou každého väčšieho mesta, pretože sa stala obľúbenou medzi mešťanmi. Situácia sa začala meniť v 19. storočí, kedy prišli na trh modernejšie bavlnené látky. Presunula sa na vidiek. Vidiečania ju zaradili do svojich ľudových odevov a stala sa súčasťou úžitkového textilu v domácnostiach až do polovice 20. storočia.
Aj dnes ju držia pri živote poctiví remeselníci. Nepodľahli dobe, nezjednodušili si prácu a stále ju robia tradične.
Medzi výrobky, na ktorých je obľúbená modrotlač patria obrusy, prestieradlá, uteráky, posteľná bielizeň, šatky, sukne, blúzky, kravaty, košele, tašky, kabelky.
Prihováram sa za to, aby sme nerobili a nechodili iba skratkami. Aby sme robili obchádzky za výsledkom, ak je obchádzka zárukou poctivosti, pravdivosti a kvality.