Vek, kedy si dieťa začína uvedomovať, že na svete existujú aj peniaze, za ktoré si vie niečo kúpiť, je asi okolo 5 – 6 rokov. Práve vtedy sa začne stretávať so svojím prvým vreckovým. Zväčša to býva v podobne, že dostane napríklad 2 eurá za to, že si upratalo hračky. Je to taká forma odmeny. Väčšinou mu rodičia dajú nejaké prasiatko, kde si môže dokladať, prípadne peňaženku alebo si tieto peniažky vkladá do papierovej obálky.
Pomáha im to, aby sa stali zodpovednejšími a uvedomovali si hodnotu peňazí.
Ako by to malo prebiehať?
Deťom by ste nemali dávať peniažky za to, že si plní svoje povinnosti v domácnosti. Hoci, väčšinou to začína práve týmto spôsobom, ako sme už uviedli vyššie. Rôzni odborníci však tvrdia, že je lepšie im to dávať pravidelne len tak, bez toho, aby niečo vykonali. Teda, týka sa to už spomínanej domácnosti. Svoje povinnosti by si mali deti plniť férovo bez rozdielu na to, či za to niečo dostanú alebo nie. Inak budú až do konca života chcieť, aby ste im zaplatili za to, že umyjú riad alebo povysávajú.
Mali by ste im dávať peniažky v rovnaký deň napríklad každý druhý týždeň. Dieťa si musí uvedomiť, že tie peniažky si musí sporiť, ak si chce kúpiť niečo drahšie. A ak ich minie skôr, druhé dostane až o dva týždne. Naučí ho to spoľahlivosti a peniaze si začne vážiť.
Nediktuje im, čo si za ne majú kúpiť. Ak si ich minú na lízatká, nechajte ich v tom. Ak si budú chcieť sporiť napríklad na nejakú hračku, aj v tom ich nechajte. Samé si musia uvedomiť, ako a za čo chcú peniaze minúť. Predsa aj v dospelosti o tom rozhodujeme len my.
Veďte ich k tomu, že aby si mali svoje vlastné peniaze, musia dobre študovať a nájsť si v dospelosti zamestnanie. Pretože finančné prostriedky sa míňajú a bez práce by sme ich nemali. Upozornite ich aj na to, že lepšie je platiť v hotovosti ako kartou, aby si lepšie uvedomili, koľko presne míňajú. Naučte ich, že nie všetko, po čom túžia, musia aj mať. Ak nepotrebujú novú hračku nevyhnutne, na čo by si ju kupovali? Nech si napríklad za tie peniažky kúpia niečo iné, potrebnejšie.
Veríme, že týmto spôsobom sa vám aspoň trošku podarí vaše ratolesti začleniť aj do tejto sféry života.