V čase, keď sme si vyberali mobilný dom, sme pozerali hlavne na cenu a veľkosť. Konečným výberom sa stal sezónny domček Ascot DF54 od EUROMOBILNÍ DOMY. jeho rozmery boli niečo okolo osem krát tri metre, takže z priestorového hľadiska bol ideálny. Pozdávala sa nám i cena, no na čo sme nejako pozabudli, bolo to slovíčko „sezónny“. Sezónny mobilný dom, znamená inak to, že je určený len na používanie v lete, poprípade na jar a na jeseň, teda v našich klimatických podmienkach. Ak by ste v ňom chceli žiť č víkendovať v Kalifornii, tak nebudete mať žiaden problém ani v januári. Zakúriť, si v takomto domčeku samozrejme môžete, no nie je zateplený, takže to kúrenie, vám bude v podstate na nič.
Chata v podobe mobilného domu, sa nám asi po pol roku zapáčila natoľko, že sme v ňom chceli tráviť aj nejaké dni v zime. Preto nastala otázka, ako tento problém vyriešiť. Hold, nič iné ako zateplenie, neprichádzalo do úvahy. Do zimy však ostávalo času málo, a tak sme celý tento proces nemali ako stihnúť. Prvú zimu sme sa teda s našim domčekom museli rozlúčiť. Chodili sme ho kontrolovať a raz za čas si v ňom zakúrili a dali si aspoň kávu.
Začiatkom jari, keď sa všetko roztopilo a zatepľovacie práce boli reálne, sme sa do toho pustili naplno. Viete čo vám poviem? Nie je to naozaj nič strašné. Domček sme si zatepľovali sami, a to i napriek tomu, že sme s niečím podobným nemali skoro žiadne skúsenosti. Stačí si kúpiť vhodný zatepľovací materiál – v tomto prípade je najlepší polystyrén alebo minerálna vata, domček ním obložiť, použiť nejaký ten materiál, ktorým ho zakryjete a je hotovo. Dajte si pozor na to, aby ste nezabudli ani milimeter štvorcový, pretože aj takto malý kúsok nezatepleného priestoru, vytvorí tepelný most a teplo bude unikať naozaj citeľne.
Ak nemáte žiadne skúsenosti so zatepľovaním, tak sa dopredu poraďte. My sme tak urobili priamo v predajni, kde sme dom kupovali a následne aj v obchode so zatepľovacím materiálom.