Záľuba menom počítač tu bola takisto v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Samozrejme nebola taká rozšírená a v žiadnom prípade nemala súčasnú podobu. Zdieľanie a sťahovanie multimédií cez internet neexistovalo, ale malo formu vzájomného kopírovania hier (prípadne iných súborov) na diskety pri zraze malého krúžku nadšencov. Neboli ani súčasné vysokorýchlostné počítače s nadupanou grafickou kartou Nvidia a operačným systémom Windows 10, zato sa však v kruhu „nerdov“ najväčšej obľube tešil domáci počítač ZX Spectrum.
Ten sa zrodil v roku 1982 a používal procesor s frekvenciou 3, 5 MHz a operačnú pamäť 16 alebo 48 kB RAM. Vidíme tak, že parametre dosahovali tie najmenšie čísla, pričom namiesto GigaBajtov vravíme o Kilobajtoch a miesto Gigaherzoch o Megaherzoch a aj to v smiešne malých číslach. Samozrejme z dnešného pohľadu, na tú dobu bol ZX Spectrum namakanou hračkou a azda tým najlepším, čo sa v prípade osobných počítačov „dalo“ zohnať.
Nie je však žiadne tajomstvo, že práve ZX Spectrum bol nástrojom predovšetkým počítačových samoukov a nadšencov, ktorí v ňom videli hlavne potenciál k hraniu množstva počítačových hier. Zároveň tak vravíme ako keby o hernej konzole, respektíve tento model bol doporučenou voľbou pre hráčov z 80-tych rokov.
- Zaujímavosťou je fakt, že mnohé z týchto hier pre ZX Spectrum boli vlastne výtvorom týchto samoukov, nie žiadnych obrovských spoločností. Boli to skutočne hry od hráčov pre hráčov a k autorom sa radili takisto Čechoslováci, ktorí tieto hry vyrobili a naprogramovali vo svojom voľnom čase. Ak bol niekto v styku s touto komunitou, k dotyčným a relatívne populárnym hrám sa mohol dostať prakticky zadarmo ich skopírovaním z diskety.
- Pre niektoré z týchto hier sa stali motívom plagáty akčných hrdinov z amerických filmov, ktoré však mladý československý tvorca nevidel a hry tak vznikla doslova len na základe motivácie z videného plagátu ako napr. hra na motív Indiana Jones.